Z nádraží padá omítka / Právo

Část vozovky u bývalého nádraží Vyšehrad v Praze 2 zůstává od víkendu zavřená. Z chátrající budovy totiž popadala část omítky. Podle radnice jde o provizorní řešení, o situaci jedná s magistrátem. Jako samospráva moc možností nemá, kvůli chátrání může obec udělit pokuty v rozmezí dvou až osmi set tisíc korun.

Majitelem secesní budovy se loni stala kyperská společnost Miquelira Limited, která slibovala opravy od září. Jenže se nic
nestalo. „Jsme svědky účelové destrukce kulturní památky a liknavosti státní památkové péče,“ napsal na začátku února zastupitel Prahy 2 Jaroslav Němec (Piráti) na webu věnovaném vyšehradskému nádraží. Omítka padá opakovaně. Hlavní budova s čekárnou a strážním domkem je od prosince 2000 zapsána v seznamu nemovitých památek. Areál několikrát změnil majitele, Praha před časem nabídla, že nemovitosti odkoupí, ale s tehdejším majitelem se nedohodla. V roce 2020 magistrátní výbor pro kulturu vyzval zastupitelstvo, aby udělalo vše pro záchranu, a to s nejzazší možností vyvlastnění.


zdroj: Právo | 14. 2. 2023