Transgas zmizí tiše a postupně / Mladá fronta Dnes, Praha, 19. 2. 2019

Roman Šafhauser: Transgas zmizí tiše a postupně, Mladá fronta Dnes, Praha / idnes.cz, 19. 2. 2019

„Transgas začal majitel pomalu rozebírat. Budoucí stavbu může ohrozit tunel pod komplexem.

[…] Zastupitel městské části Praha 2 Jaroslav Němec (Piráti) se obává, aby pozemek neležel dlouhé roky ladem. Podle něj stojí budova ústředny dispečinku, která má izolaci z dlažebních kostek, na podloží ze stavební navážky, pod kterou jsou navíc nejen železniční tunely, ale i tunel metra linky A. „Stavět na místě Transgasu bude technicky velice obtížné. Železniční tunely jsou v některých místech 5 až 8 metrů pod dosavadním terénem. Navíc některé podpůrné piloty objektu se téměř dotýkají izolačních vrstev tunelu,“ popsal Němec.

Samotný průběh demolice by mohla ovlivnit rekonstrukce tramvajové trati ve Vinohradské ulici, kterou dopravní podnik naplánoval od března do července. Developer ale žádné komplikace nečeká. […]

Start demolice v pátek 15. února se obešel bez protestů, ale už na zítřek plánují příznivci brutalistní architektury protestní happening. Účastníci stále doufají, že dokážou majitele přesvědčit o tom, aby bourání zanechal.

„Rádi bychom zdůraznili také potřebu systematičtějšího přístupu k ochraně poválečných staveb v České republice. Doufáme, že osud Transgasu bude v tomto případě varováním do budoucna,“ vysvětlil další důvod protestu jeho iniciátor Miroslav Tomek a dodal, že je to demonstrace donkichotů.

Akci spolupořádá s iniciativou SOS Transgas, která už dříve uvedla, že demolici považuje za nebezpečný projev privatizace veřejného prostoru bez společenské odpovědnosti.“


Celý článek dostupný také on-line na idnes.cz