Rozhlas.cz: Obdivované aleji v Lužické na Praze 2 hrozí vykácení. Zachrání ji protesty obyvatel nebo revizní posudek?

Informaci o kácení vynesl na veřejnost z jednání Komise životního prostředí, poradního orgánu Rady městské části Prahy 2, opoziční zastupitel za Piráty Jaroslav Němec. V květnu 2019 totiž dorazil z Technické správy komunikací, firmy Magistrátu hlavního města Prahy, posudek znalce v oblasti dendrologie (ovocnářství a zahradnictví) Ing. Jiřího Grulicha. V něm se počítá s kompletním vykácením stromořadí ve třech fázích. „Komise životního prostředí jednohlasně souhlasila, že má městská část Praha 2 s tímto materiálem jít na hlavní město Praha, jelikož dané stromořadí má ve správě TSK,“ vysvětluje zastupitel Němec, jak se o kácení dozvěděl.

Ke zveřejnění neveřejného průběhu zasedání poradního orgánu ho motivovalo získání dostatku času na změnu rozhodnutí. V případě kauzy kácení Na Smetance totiž bylo protestujícím vyčítáno, že přišli příliš pozdě. Následně vznikla petice za zachování aleje i facebooková skupina, kde si lidé vyměňují zkušenosti a názory, jak postupovat při snaze o záchranu stromořadí.

Ondřej Šebestík: Obdivované aleji v Lužické na Praze 2 hrozí vykácení. Zachrání ji protesty obyvatel nebo revizní posudek?, wave.rozhlas.cz, 1. 8. 2019