Robert Veverka je přesně ten typ politika, jaký potřebujeme (rozhovor)

S pirátským zastupitelem na Praze 2 o senátním kandidátovi Robertu Veverkovi, spolupráci napříč stranami, nádraží Vyšehrad, Airbnb…

Roberta považuju za rovného člověka, proto jsem ho také do pirátských primárek nominoval. Přesně tenhle typ lidí a politiků potřebujeme. Rovné lidi, kteří neuhnou a půjdou si za ideálem demokracie, který my jako Piráti prosazujeme.

Praha 2 je jedna z mála čtvrtí, kde jako Piráti máte s ODS, která je na opačném konci politického spektra, korektní vztahy.
Jak se to přihodilo?

Komunál není o ideologii, je o lidech. Před dvěma lety jsme v komunálních volbách na Praze 2 dostali 19,42 % hlasů. Máme 7 zastupitelů, a kdybychom udělali koalici s ODS, tak máme pohodlnou většinu. ODS získala 32,34 %, což je velmi dobrý výsledek. My jsme se proti tehdejší politice ODS na Praze 2 výrazně vyhranili, ale nešlo o žádný zásadní programový rozpor. Některé dílčí projekty, jako je například „Nový domov”, tedy projekt domova pro seniory a pobytový dům pro seniory s Alzheimerovou chorobou, jsou z našeho pohledu sporné a prosazujeme jiný koncept – podle nás by mělo být více menších domovů pro seniory, ne jeden velký. Navíc se má stavět na místě dnešních tenisových kurtů v Italské ulici, hned u Hlavního nádraží, které zde jsou od 30. let 20. století. A hrozí i další kácení vzrostlých stromů. S tím zásadně nesouhlasíme.

To ale neznamená, že bychom se rozcházeli ve všem, je to o konstruktivním jednání. Třeba na červnovém zastupitelstvu jsem s paní starostkou společně předkládal usnesení o změně jednacího řádu. Na dobrých věcech je dobré pracovat společně.

Takže ODS je stále protivník, ale na dílčích věcech se dokážete shodnout.

ODS je demokratická strana, se kterou je třeba spolupracovat. A rozdílné názory, teze a třeba i rozdílné ideologie nemohou být překážkou k tomu, abychom usedli ke stolu a bavili se, diskutovali a hledali kompromis v konkrétních věcech. Takže bych to spíš obrátil: my se v mnoha věcech shodneme a jsou dílčí věci, kde máme rozdílný názor. 

Které věci to jsou?

Například kumulace uvolněných funkcí paní Černochové. Nebo paní Udženija, jejíž politiku prostě nemáme rádi. Prosazuje své věci bez diskuse a bez ohledu na ostatní, například již zmíněný „Nový domov”. Rok od ní chceme podklady, nemáme nic. Ona samozřejmě může hájit zájmy toho, koho uzná za vhodné (i když by měla primárně hájit veřejný zájem), ale pak ať se nediví, že s tím nesouhlasíme. Je to model staré kmotrovské ODS. Ona své zájmy prosazuje způsobem, který se do 21. století nehodí. Je pro nás symbolem politiky devadesátých let, i když ona sama do ODS vstoupila později.

Máte nějakou hranici, za kterou byste nešli? Je strana, se kterou byste za stůl neusedli?

Lidé se musí bavit, ať mají jakoukoliv ideologii, ale to mi nebrání říct, že si třeba o SPD myslím, že to je extrémní pravice, stejně jako Trikolóra, ta je „hnědá“ jenom o trošku méně. Vyslechnu si jejich názor, já jim řeknu svůj. Naštěstí lidé v Praze 2 volili jinak, takže s nimi za stůl sedat nemusím.

Foto: Petr Zapletal

Jeden z nejdůležitějších zásahů do podoby Prahy 2 bude městem ohlašované protáhnutí tramvajové trati z Vinohradské na Václavské náměstí. Jste v této oblasti ve shodě?

Myslím si, že tady je ve shodě kompletně celá Praha 2, všechny politické kluby, které zde jsou. Kdo v Praze 2 žije, tak ví, že tato trať je velmi potřebná. Snad už se to konečně povede. Uvažuje se i o propojení kolem Hlavního nádraží, mimochodem zajímavé je to, že stará budova Hlavního nádraží je na území Prahy 2 a nová na území Prahy 1.

Vy jste povoláním kurátor architektonických výstav a grafik. V Praze 2 se nedávno zbourala budova Transgasu, bylo kolem toho hodně diskusí. Je správně, že šel Transgas k zemi?

Z mého pohledu je to velká škoda, hodně jsem se zasazoval o jeho zachování. Město se snažilo Transgas koupit a udělat z něj administrativní budovu pro potřeby Magistrátu, nicméně ze strany vlastníků developera chyběla snaha domluvit se. Dnes už Transgas není, ale pevně věřím, že se najde investor, který daný pozemek koupí, a nebude tam administrativní budova, ale nové byty.

Foto: Petr Zapletal

A co nádraží Vyšehrad? To je další z černých skvrn na tváři Prahy 2 – proč nechává město tuto památku chátrat?

Nádraží stále ještě patří bývalému majiteli. Momentální hodnota budovy a pozemků je 67 milionů, vlastník ale požaduje 117 milionů. Navíc kdybychom ji chtěli získat do svého majetku, musíme mít pro ni využití, nemůžeme ji koupit jen tak – cena budovy je jedna věc, ovšem do opravy by se muselo dát mnohonásobně víc, počítali jsme přes 200 milionů. Starostka Černochová (ODS) by tam ráda měla Slovanskou epopej, což půjde jen stěží, protože se tam nevejde. Samozřejmě uvažujeme i o nejzazší variantě vyvlastnění, na tom se s ODS Prahy 2 shodneme, ovšem proti se vymezila místní TOP 09. Vyvlastnění, tedy povinný prodej za finanční náhradu, chápu jako poslední možnost, kdyby se nedařilo nádraží zachránit jinak – na tom není nic špatného, v zahraničí se to dělá běžně. Pokud se o objekt majitel nestará, dostane za něj finanční náhradu a objekt připadne státu či městu. (více k tématu na www.zachranimenadrazivysehrad.cz)

Pokud tam tedy nemůže být Slovanská epopej, co byste si tam představoval?

Například další dům pro seniory. Může tam být cokoliv – místo by mohlo sloužit nedalekému Kampusu na Albertově, může se proměnit v něco kulturně-komunitního, je to krásná budova s krásným schodištěm, dokážu si představit, že na těchto pozemcích může být komunitní zahrada, vevnitř mohou být kavárny, restaurace, ordinace…, v daném území je potřeba i služebna Městské policie.  

Díky COVIDu se v Praze trochu zmenšil problém s Airbnb – turistů výrazně ubylo a nevypadá to, že se v takové míře hned tak vrátí. Je to příležitost pro restart?

Určitě. Byl bych rád, kdyby místo kobek pro lowcostové turisty vznikly standardní byty, ve kterých by lidé bydleli, ne jenom přebývali. A co se Airbnb týče: původní myšlenka „mám volný pokoj a občas ho pronajmu“ je naprosto v pořádku. Je ovšem potřeba nastavit systémová pravidla tak, aby všem byly jasné mantinely, ve kterých se mohou pohybovat. Airbnb dnes žádné mantinely nerespektuje, což je také jednou z příčin neutěšeného stavu a snížení kvality života mnohých Pražanů.

Když už je tady provozován jiný druh ubytování hotelového typu (protože současné Airbnb v mnoha případech ničím jiným než maskovaným hotelem není), je důležité, aby z toho obec něco měla. Když bydlí turisté v Airbnb, nikdo městu nic neplatí. A Praha potřebuje prostředky na infrastrukturu, hromadnou dopravu, světla… Všechno, co je ve veřejném prostoru, se platí z peněz, které dostáváme od lidí, kteří tady bydlí. On není problém, když má někdo dva byty a jeden pronajímá – problém je tehdy, když takto pronajímá dva domy, ve kterých rozkouskuje krásné byty opravdu na ty kobky.

Proč je podle Tebe Robert Veverka vhodný kandidát, proč by mu voliči měli dát hlas a proč on měl být senátorem?

Roberta považuju za rovného člověka, proto jsem ho také do pirátských primárek nominoval. Přesně tenhle typ lidí a politiků potřebujeme. Rovné lidi, kteří neuhnou a půjdou si za ideálem demokracie, který my jako Piráti prosazujeme. 


Rozhovor pro Pirátské listy Roberta Veverky do Senátu vedl: Zdeněk Strnad, srpen 2020

Foto: Petr Zapletal (www.ibestof.cz/verejna-sprava/jaroslav-nemec—politik.html / Produkce: RHA www.rha.cz)