Pražský deník: Prodělá? Praha 2 prodá lukrativní pozemek

Radnice Prahy 2 se zbavuje jednoho z posledních lukrativních městských pozemků na Vinohradech. Prodej parcely s výhledem na Pražský hrad, vhodné pro developerskou zástavbu, v Kunětické ulici schválili zastupitelé za 7,5 milionu korun.

„Navržená cena je extrémně nízká. Vzhledem k zájmu developerů o lokalitu je jejich skutečná tržní cena v rozmezí 40 až 60 milionů korun,“ řekl předseda zastupitelského klubu Pirátů Jaroslav Němec. „Pozemek je oceněn 13 tisíci korun na metr čtvereční, my to prodáváme za 9,6 tisíce za metr čtvereční. Hned naproti přes ulici, kde jsou už postavené bytovky, je to 20 tisíc za metr čtvereční,“ poznamenal Němec. Prodej majetku v pondělí 14. března odhlasovali zastupitelé, hlasovalo pro něj celkem 20 zastupitelů koalice pod vedením ODS a ANO.

Na ploše o rozloze zhruba 750 čtverečních metrů se nachází administrativní budova sloužící jako sídlo různých společností a ubytovna pro dělníky, stavba však není v příliš dobrém stavu a do budoucna se uvažuje o jejím zbourání.
Majitel budovy platí radnici roční nájem 360 tisíc korun.

Podle opozice je proto potřeba pozemek chápat jako stavební parcelu. Ostatně jako stavební ho označuje i cenová mapa Prahy a uvádí jeho hodnotu 13 tisíc korun za metr čtvereční.

„Jedná se o zastavěnou plochu, nicméně na pozemek nazírám jako na stavební parcelu vzhledem k urbanistické a architektonické neperspektivnosti budovy, která tam v současné chvíli je,“ řekl zastupitel Karel Koželuh (STAN).

Znalecký posudek sice odpovídá ceně, za kterou radnice pozemky prodává, nicméně znalec postupuje obdobně jako u parcel v okolí, které jsou již zastavěné privatizovanými bytovými domy, ty jsou však v poměrně slušném stavu.

„Ohánět se cenovou mapou je hezké, kdyby to byl ale prázdný pozemek, tak neříkám. Dům se mi osobně vůbec nelíbí, ta firma s tím něco udělá, ale to není na nás,“ řekla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) na zasedání zastupitelů. Jeden z hlavních důvodů prodeje je podle ní závazek, že majitel zbourá malou dřevěnou boudu, která je nalepena na jeho budovu.

Bouda, která není zapsaná v katastru nemovitostí totiž svým půdorysem zasahuje do plánovaného projektu Nový domov, což je dům pro seniory, který má na vedlejších pozemcích v budoucnu vyrůst. Mluvčí městské části Andrea Zoulová na dotaz Pražského deníku napsala, že radnice záměr prodeje zveřejnila na úřední desce a projednal ho majetkový výbor zastupitelstva, čímž podle ní byly splněny všechny náležitosti prodeje. „Na základě zveřejněného záměru městská část neobdržela žádné nabídky ani jiné připomínky k navrženému prodeji. Kupní cena za pozemky byla stanovena na základě znaleckého posudku jako cena obvyklá. Prodej pozemků byl realizován na základě žádosti kupujícího jako vlastníka budovy, která se na předmětných pozemcích nachází,“ vyjádřila se Zoulová.

„Navržená cena je extrémně nízká. Vzhledem k zájmu developerů o lokalitu je jejich tržní cena v rozmezí 40 až 60 milionů korun.“
Jaroslav Němec, zastupitel, Piráti.


zdroj: Pavel Kopecký: Prodělá? Praha 2 prodá lukrativní pozemek, Pražský deník, 29. 3. 2022, s. 1 a 3.