Náš Region: Aby prý nebyly pohromy. Odstranili stromy

Marcel Mihalik: Aby prý nebyly pohromy. Odstranili stromy, Náš Region, 27. 6. 2019

Stavbu sportovního hřiště i kácení 23 vzrostlých šedesátiletých javorů má na starosti firma AQUASYS. Ta je pro ničení přírody a placení pokut asi stvořená, neboť před dvěma lety dostala pokutu 500 tisíc korun od České inspekce životního prostředí za nelegální činnost v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Porušila tehdy zákon o ochraně přírody, když vykácela nejméně 1400 metrů2 dřevin bez povolení a do CHKO Žďárské vrchy u Škrdlovic zavezla stavební suť a demoliční odpad. „Při terénních úpravách například došlo k zavezení mokřadu, nevratnému poškození původního půdního pokryvu a změně vodního režimu v CHKO. Vykácení rozsáhlé části břehového porostu Stržského potoka změnilo krajinný ráz lokality,“ popsal ředitel Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Vzrostlé stromy ustoupí „betonu“. Tak se k životnímu prostředí a řešení sucha staví Praha 2. Úřad totiž nechal mimo vegetační klid pokácet šedesátileté javory v ulici Na Smetance, kde se buduje předražené dětské hřiště za víc než 32 milionů korun.

Firmu by mohla i nyní čekat pokuta, a to do výše 2 milionů korun. Povolení si ale údajně zajistila.

S firmou dlouhodobě spolupracuje odbor majetku Prahy 2, který má v gesci místostarosta pro správu majetku Michael Grundler (TOP 09), který jednání firmy a likvidaci zdravých stromů hájí. „Je samozřejmé, že jsme zvažovali slučitelnost stromů se vznikajícím sportovištěm, ale nadřadili jsme bezpečnost dětí a kvalitu stavby,“ uvedl již dříve Grundler. Připomněl rovněž, že lidé toužící po zeleni mají možnost navštívit protější Riegrovy sady. První z 23 zdravých stromů krvácel rukou pracovníků stavební firmy v polovině května.

Javory dosahují podle dendrologického průzkumu z roku 2017 v parametru obvodu kmene nad 150 cm a jsou výraznou dominantou v lokalitě. Neměly poškození ani v koruně, ani na kmenu

Petice proti kácení

Proti likvidaci stromů se vzmohla vlna občanského odporu. Místním se takové chování v době extrémního sucha, kdy právě vzrostlé stromy betonové okolí ochlazují a udržují ve městě stín, nelíbí. Iniciovali proto petici, jíž podepsalo okolo 3000 lidí, a další se přidávají. „Přínosy stromů v centru Prahy jsou neoddiskutovatelné, ať už jde o kyslík pro 240 dětí na celý rok, termoregulaci nebo čištění prachu v ovzduší,“ řekl iniciátor petice Lukáš Teklý, který v blízkosti stavby bydlí. Záměr radnice vystavět multifunkční hřiště mu nevadí, nelíbí se mu prý ale chování vedení městské části k zeleni.

Kdo si mastí kapsu?

Způsob, jakým zejména Michael Grundler zakázky vede, kritizuje zase lídr opozice na Dvojce Jaroslav Němec (Piráti). Původní cena už tak drahého hřiště byla 25 milionů korun a kvůli lajdáckému dohledu Grundlera a neschopnosti úředníků konzultovat rizika s projektantem včas došlo k předražení projektu o 6 milionů korun. Tyto peníze bylo totiž nutné vynaložit na sanace sklepů. Jelikož ale radnice věděla, že se v místě budovaného hřiště ztrácí voda, mohla být částka na sanaci sklepů jen záminkou pro to, aby třeba část z 6 milionů korun skončila v kapse některého z odpovědných.

Předražená byla podle Němce i stavba šaten, které vyjdou na 10 milionů korun a jejich užitná plocha je plánována jen na 222 m2! Což znamená, že za 1m2 zaplatí úřad 45 tisíc korun. „Triviální přízemní drobná stavba, neobsahující žádné speciální prvky či technologie, ale za cenu rodinné vilky,“ podivuje se Němec nad dalším možným případem nehospodárného nakládaní s financemi z veřejných zdrojů.

Díky ptákům na čas přestali

Kácení stromů kromě Němce kritizuje také primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ten na místě zjistil, že v koruně jednoho ze stromů, jež mají padnout, hnízdí ptáci. I s ohledem na to jsou další práce pozastaveny do konce července.

Hlavní problém Němec stejně jako Teklý nevidí ve stavbě hřiště, které podporují, vidí jej v nekvalitním projektu nekompetentních úředníků a radních, kde lze spekulovat nad motivací předražení. „Sportoviště není problém, problém je to, že se udělal nekvalitní projekt. Navíc se ukazuje, že předražený a ještě se kvůli němu kácí stromy,“ uvedl opoziční zastupitel.

Radnice Prahy 2 s relevantními médii nekomunikuje. Vydává pouze pozitivní tiskové zprávy, za jejichž otištění platí statisícovou inzerci internetovému portálu, který podle dat NetMonitoru z letošního března četlo 40 tisíc lidí. Pro srovnání dodejme, že v tom samém období měl Náš REGION na webu 707 000 unikátních čtenářů a přes 1 milion návštěv a v tištěné verzi jej zdarma drželo v rukou přes 1 milion Pražanů. Náš REGION je na Praze 2 finančně nezávislý.