Náplavka kulturní

Hluk z náplavky Rašínova nábřeží je nutné regulovat. Diskuze o řešení problému ale nelze eliminovat na vytvoření obětního beránka, aby se vlk nažral. Předloni bylo prstem ukázáno na loď (A)void kotvící u Výtoně, která je jedním ze symbolů náplavky jako kulturního živého místa a svým designem i programem představuje protiváhu k běžnému restauračnímu provozu.

Spolek provozující tuto loď tehdy dostal výpověď z nájmu kotevního místa na nábřežní hraně. Oblíbené místo milovníků alternativní hudební a literární scény podpořilo během dvou týdnů podpisem petice více než čtyři tisíce lidí, z toho více než tisíc podpisů je na papírové petici umístěné na samotné lodi.

Nahlédli jsme do soupisu stížností na noční hluk a přiložené dokumentace. Stížností na hluk bylo v roce 2019 podáno celkem patnáct, z toho čtyři s videozáznamem. Z nich jen jeden byl pořízen po hodině nočního klidu, konkrétně ve 22:18 hodin v sobotu 7. 9. 2019. Na videu je vidět poloprázdná loď, kde zábava evidentně již skončila a party stany se sklízí. Již na první pohled nešlo o běžnou produkci této lodě. Jediná oficiální písemná výtka je datovaná 12. 10. 2018.

Je třeba hledat cestu vzájemného soužití i regulace hluku, ne ale za cenu potírání kulturního programu. Město má aktivně podporovat různé formy kulturních a komunitních aktivit, které veřejný prostor dotvářejí, ne je likvidovat.

Piráti Prahy 2 se zasadili o prodloužení pronájmu kotevního místa pro loď (A)void. A naši zástupci v dozorčí radě městské společnosti TCP a.s., která náplavku spravuje, Robert Veverka a Radek Zykan aktivně řešili všechny zdroje hluku, nepořádku a podíleli se na zpracování koncepčního materiálu pro správu náplavek a pravidel pro kotvení lodi po celé délce nábřežní hrany.


Text vyšel v Pirátských listech Prahy 2, 1/2022.