Metropol: Unikátní výstava představuje architekturu oblastí sužovaných přírodními katastrofami

Praha I V prostorách Nové radnice v Praze je otevřena unikátní výstava s názvem Architektura pro lidi. Expozici zahájili při slavnostní vernisáži zástupce Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze Joey Chung-I Wang, pražský primátor Zdeněk Hřib.

Výstava symbolizuje také jistý politický obrat hlavního města. Primátor Prahy přivítal nedávno předsedu tibetské exilové vlády, navíc po čtyřech letech vyvěsí tibetskou vlajku. Stejně tak vyjádřil právě nyní podporu Tchaj-wanu, který Čína považuje za svoji provincii.

Tchajwanský architekt Ying-Chun Hsieh (Jing-Čchun Sie) je držitelem mezinárodní prestižní ceny Curry Stone Design Prize, která oceňuje průkopníky v oblasti sociální architektury a designu. Zaměřuje se na výstavbu ve venkovských oblastech postižených přírodními katastrofami, jako jsou sesuvy půdy, záplavy či zemětřesení. Dokázal spojit moderní lehké konstrukce a nízké náklady na výstavbu se šetrným přístupem k životnímu prostředí, který navíc posiluje místní společenství.

„Věřím, že architekt Ying-Chun Hsieh může být inspirací pro nás všechny“, řekl v úvodním slovu na vernisáži Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

„Ying-Chun Hsieh je slavný nejen jeho architekturou, ale tím že pomáhá lidem, kteří čelí následkům přírodních katastrof, jako bylo zemětřesení na Tchaj-wanu, v Číně nebo Nepálu. Pomohl až čtyřem tisícům lidem znovu postavit svůj domov. Nejen Čechům, ale lidem po celém světě chceme ukázat, že je důležité poskytnout pomoc těm, kteří to potřebují“, řekl Joey Chung-I Wang, zástupce Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v Praze.

„S tchajwanskou stranou jsme spolupracovali již v minulosti na výstavě Zpřístupněná místa, která se odehrála v Domě umění v Ostravě, následně v Muzeu architektury ve Vratislavi a v Praze v Národní technické knihovně“, přibližuje kontext nové unikátní výstavy Jaroslav Němec, kurátor a zastupitel MČ Prahy 2.

„Předchozí expozice se věnovala architektuře spíše ve městě a výstavbě větších budov, ta současná se zaměřuje na lidovou a vesnickou architekturu propojenou s moderními technologiemi“, doplňuje Jaroslav Němec, který s kolegou Tadeášem Goryczkou z Kabinetu architektury připravuje výstavy věnované architektuře od roku 2008. Mnohdy českým návštěvníkům představují neznámé, ale světově oceňované architekty.

Výstava Architektura pro lidi je ve Velkém sále Nové radnice ke shlédnutí až do 30. dubna 2019

Zdroj: Metropol / foto: HLMP

Jaroslav Němec, kurátor architektonických výstav a zastupitel MČ Prahy 2 zahájil unikátní výstavu na Nové Radnici