Václav Klán je podnikatel vlastníci mnoho společností, často mají v názvu “Amádeus”, ta nejznámnější je AMÁDEUS REAL, a.s., ale také AMÁDEUS OSTRAVA, a.s., AMÁDEUS SEVER, a.s., ale také AMAREAL spol. s r.o., Ameside a.s. a mnoho dalších. V Praze vlastní přes společnost Máj Národní a.s. nemovitou kulturní památku Obchodní dům Máj.
O Václavu Klánovi a jeho společnosti Amádeus Real jsem poprve psal v roce 2011. Článek jsem nazval Řízená destrukce obchodního domu Textilia (Ostravica) a psal jsem v něm, že “společnost Amádeus real se na kulturní památky v centru měst a jejich proměnu v obchodní domy zaměřuje i v jiných městech. Do roku 2006 v Plzni vlastnila bývalé Městské lázně, které během „pěti let nedokázala opravit“ až nakonec získala sousední kulturní dům z roku 1986, který letos nebyl, ani přes protesty Plzeňanů i odborné veřejnosti, prohlášen kulturní památkou. Vlastník ihned poté začal řešit pod záminkou „hávarie vody“ demontáž vnitřního vybavení.” Za těch 9 let se něco změnilo, Textilii v Ostravě již Klán nevlastní a kulturní dům v Plzni byl zbourán. Historii destrukce a záchrany Textilie jsem popsal již v roce 2014 ve fotoreportáži Ostravica-Textilia: Jak šel čas.
Obchodní dům Máj v Praze
Nyní je se třeba zaměřit na pražský Máj, jelikož zde aktuálně hrozí destrukce památkových hodnot této výjimečné stavby. Udělal jsem si tedy takovou časovou osu nejen této aktuální kauzy v Praze. Odbor památkové péče Magistrátu hl. m. Praha vydal dne 6. 4. 2020 závazné stanovisko, že příprava navrhovaných prací je z hlediska památkové páče přípustná. Názor odborné organizace státní památkové péče, Národního památkového ústavu je ovšem je proti navrhované přestavbě. Ministerstvo prověří rozhodnutí památkářů o přestavbě Máje. Proti přestavbě se silně ohradil Klub Za starou Prahu a obrátil se otevřeným dopisem na ministra kultury Lubomíra Zaorálka a primátora hlav. města Prahy Zdeňka Hřiba. Nabádá je v něm, aby zabránili zamýšlené přestavbě obchodního domu Máj (MY), která výrazně poškodí jeho památkovou hodnotu, která byla již potvrzena prohlášením budovy za kulturní památku. Zároveň poukazuje na negativní úlohu, kterou v prostředí Prahy hraje Odbor památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy pod vedením jeho ředitele Jiřího Skalického, rozhodující nekompetentně a zjevně ve prospěch developerů a stavebníků, a doporučuje výměnu na tomto postu. Ministerstvo kultury je odvolacím orgánem státní památkové péče. Může případně stanovisko magistrátních památkářů zrušit, nebo ho potvrdit. „Budou muset být vyhodnoceny nejenom věcné aspekty této záležitosti, ale také formálně právní skutečnosti, které nám zatím nejsou známy a pro další postup jsou klíčové,“ vysvětlila dnes mluvčí ministerstva. Připomněla, že stavba měla velký mezinárodní ohlas a je nezbytné uchovat ji v autentickém stavu, „kdy přidání hmoty, nástavby či přístavby mohou mít na její charakter fatální dopad“.
Jak šel čas s Májem
2. 5. 2020 / Přestavba Máje zdeformuje památku, protestují milovníci staré Prahy / „Spor o památkovou ochranu Máje postaveného v letech 1972 až 1975 rozvířil tehdy mezi širokou veřejností diskuzi, zda si ochranu zaslouží nejen historické, ale i významné moderní stavby, které lidé ještě jako památky nevnímají; obzvláště pocházejí-li z doby minulého režimu. Rozhodnutí ministerstva v této věci se tak stalo významným precedentem. Máj vždy budil emoce, některým kritikům například vadí jeho agresivita vůči okolní zástavbě. Během existence obchodní dům pětkrát změnil jméno. Z původního Prioru 02 se krátce poté stal Máj. V roce 1992 přešlo centrum pod značku amerického řetězce K-Mart. Od roku 1996 bylo majitelem Tesco a původně byl obchodní dům provozován pod jeho značkou. V roce 2009 se ale dům přejmenoval na My a ve stejné době prošel rozsáhlou rekonstrukcí interiérů. V říjnu 2014 se v jeho těsném sousedství nad stanicí metra Národní třída otevřel multifunkční komplex Quadrio s obchody, kancelářemi i byty. Podle nynějšího vlastníka, firmy Amádeus Real, Máj nutně potřebuje hlavně výměnu zastaralých technologií.”
29. 4. 2020 / Klub Za starou Prahu protestuje proti zamýšlené přestavbě Máje
19. 8. 2019 / Nový plášť i luxusní zelené kanceláře. Socialistický obchodní dům Máj za tři roky nepoznáte
9. 4. 2019 / Pražští památkáři odmítají Máj s proskleným průčelím. ‚Je to jen pracovní verze,‘ ujišťuje developer / „Tím se původní nápaditě tvarovaná hmota stavby radikálně změní. Pravděpodobně tak bude deformována velká část architektonických hodnot, pro které byl Máj prohlášen v roce 2006 za kulturní památku. Je bohužel smutné, že si majitelé architektonické hodnoty budovy nedokážou vážit a právě na ní postavit identitu a specifičnost obchodního domu.“
2. 4. 2019 / Více skla i změna tvaru. Podívejte se, jak má po rekonstrukci vypadat pražský obchodní dům Máj / „Firma Amádeus Real koupila Máj od skupiny Tesco v loňském roce. A teď již připravuje jeho rekonstrukci, která má začít ve druhé polovině roku 2020.”/ „Developerská společnost Amádeus Real má bohaté zkušenosti z byznysu ohledně obchodních center. Dříve například vlastnila brněnské obchodní centrum Omega, liberecké obchodní centrum Delta, královéhradecké obchodní centrum Atrium či obchodní centrum Sever v Ústí nad Labem. V Praze kromě Máje vlastní například kancelářské a obytné prostory ve Vlastině ulici (Praha 6), v Rybné ulici (Praha 1) nebo Vodičkově ulici (Praha 1). V Praze také nyní rekonstruuje svůj objekt původně z konce 19. století v Dlouhé ulici. Vlastníkem firmy je český podnikatel Václav Klán.”
5. 3. 2018 / Hradec Králové, Praha … / Tesco prodalo v Česku další obchodní dům / „Britský řetězec Tesco se po nedávném prodeji obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zbavil další lukrativní nemovitosti. Prodal hypermarket v centru Hradce Králové. Kupcem je stejně jako v případě Máje společnost Amádeus Real podnikatele Václava Klána.”
Jak šel čas mimo Máj
17. 4. 2020 / Soud má znovu řešit kauzu Amádeus Real. Skupina kolem realitního magnáta Klána měla stát připravit o stovky milionů
16. 4. 2020 / Soud poslal dva muže za mříže kvůli zpronevěře při likvidaci státního podniku / „Vrchní soud ve čtvrtek vrátil k dalšímu projednání skutek obžalovaného developera Václava Klána a jeho firmy Amadeus Real, kteří se podle zrušeného verdiktu pokusili Transgas v roce 2013 podvést o 19 milionů korun… Městský soud se bude muset vrátit také k údajnému pokusu o podvod vůči státu se zamýšlenou škodou 99 milionů, z nějž obžaloba viní společně Švábenického, Klána, Andronikova, Trocha i Amádeus Real. Původně dospěl k závěru, že nešlo o trestný čin.”
8. 12. 2019 / Vila Radovana Krejčíře: Vydělá na ní majitel obchodního domu Máj / „Na připravované exekuční dražbě vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře vydělá hlavně realitní skupina Amádeus Real… Podle České televize dostal Klán letos zatím nepravomocně pět let vězení za pokus o podvod. Amádeus Real má ve stejné kauze zaplatit peněžitý trest 20 milionů korun. Policie vyšetřeje firmu též kvůli získání předkupního práva na pozemky u nádraží Praha-Dejvice”
21. 10. 2019 / Plzeň / Spor o prostor po plzeňském domu kultury končí. Město se s firmou Amádeus dohodlo
26. 9. 2019 / Soud potrestal čtyři lidi a jednu firmu za podvod a zpronevěru v kauze Nemo / „Poslední dva odsouzení v kauze Nemo jsou akciová společnost Amádeus Real a její bývalý jednatel Václav Klán. Ty soud odsoudil za to, že se společně pokusili o podvod. Klán má jít do vězení na 5 let, společnost má zaplatit 20 milionů korun jako peněžitý trest.”
8. 8. 2019 / Praha 6 / Prodej miliardového pozemku v Dejvicích prověřuje policie. Mezi podezřelými je i Faltýnkův přítel / „Parcely v hodnotě miliardy korun se loni díky nestandardnímu přímému prodeji zbavila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ve prospěch společnosti Amádeus Real podnikatele Václava Klána.”
17. 6. 2019 / Likvidátoři státních firem přihrávali majiteli realitky Amádeus Real stamiliony. Hrozí jim až 10 let vězení
21. 3. 2019 / Konec soudního sporu o módní dům Ostravica-Textilia / Letitý soudní spor Ostravy se společností Amadeus Real definitivně skončil. Nejvyšší soud zamítl dovolání developera na náhradu škody…
5. 12. 2018 / Praha 6 / SŽDC slíbila cenný pozemek u dejvického nádraží developerovi. Teď řeší, jak vycouvat / „Upozornil, že nemovitosti na pozemcích a v jejich těsné blízkosti vlastní několik majitelů, včetně firmy Amádeus Real. V případě dalšího nakládání s pozemky se tak majitel musí dohodnout se všemi vlastníky.”
2. 10. 2018 / Praha 6 / Správa železnic prověřuje podezřelou smlouvu o prodeji lukrativních pozemků u dejvického nádraží
7. 3. 2018 / Ostrava / Ostrava chce po firmě Amádeus Real desítky milionů i pozemky kolem Ostravici
4. 11. 2017 / Plzeň / Spor města Plzeň a společnosti Amadeus Real nekončí
26. 10. 2017 / Ostrava / Soud zamítl žalobu firmy Amádeus Real na Ostravu o 1,5 miliardy
26. 10. 2017 / Plzeň / Nová podoba Americké: obchody, cesty i věžáky / „dříve Amadeus Real, nyní jeho nástupnická společnost AMESIDE”
30. 5. 2017 / Krach bývalé firmy Tomanových zaplatili daňoví poplatníci. Ministerské rodině velké jmění zůstalo / Miroslav Toman – Společnost Xaverov – Václav Klán / „Amádeus Real se o stamilionové dluhy starat nemusel a zároveň získal výhodně významný majetek v podobě akcií Xaverova v hodnotě nejméně 70 milionů korun.“ / „Pro dokreslení konkurzu Technology Leasing ještě jedna věc – konkurzní správce po jeho skončení pracoval pro firmu Amádeus Real, které Technology Leasing prodal. Společně připravovali projekt obřího nákupního střediska v centru Plzně.“
4. 5. 2016 / Plzeň / Soud zamítl žalobu firmy Amádeus. Plzeň jí nemusí platit 1,8 miliardy
31. 8. 2015 / ČPP Transgas / Úředníci jako realitka: Od developera koupili předražené domy za stovky milionů/ „Kvůli mnohaletým obchodům se státem začala stíhat policie poněkud tajemného realitního byznysmena Václava Klána.“
24. 9. 2012 / Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) / Ministerstvo tajilo ztrátu 130 miliónů, teď tvrdí, že za ni nikdo nemůže / „Vedle toho, jak vedení ministerstva průmyslu postupovalo při spuštění privatizace zkušebního dřevařského ústavu, poutá pozornost také způsob, jakým se MPO rozhodlo vyplatit firmě Amádeus Real požadovaných 130 miliónů. Dřevařský ústav totiž na zaplacení této sumy neměl dostatek prostředků, a tak v březnu 2009, ještě za ministra Martina Římana, MPO rozhodlo, že finanční závazek výzkumného ústavu převezme jiný státní podnik, Pražské papírny. Ty ovšem peníze pro platbu developerovi rovněž podle účetní závěrky za rok 2009 neměly (i když MPO tvrdí, že ano), se souhlasem MPO se je později pokusily získat dražbou připojeného státního podniku RKT – Rovnací a kotevní technika. Pokus o dražbu však skončil nezdarem. Nakonec byly papírny i se svým 130miliónovým závazkem z rozhodnutí ministra průmyslu Vladimíra Tošovského (nestraník v úřednické vládě Jana Fischera) o rok později sloučeny s další státní společností – ČPP Transgas. Tato firma, v níž skončila část aktiv bývalého Transgasu, zprivatizovaného v roce 2002, poté developerovi Amádeus Real nárokovanou sumu v roce 2010 vyplatila.”
17. 8. 2011 / Ostrava / Řízená destrukce obchodního domu Textilia (Ostravica)
20. 2. 2011 / Plzeň / Obří dům kultury v Plzni zřejmě padne, nahradí ho obchodní centrum Aréna
30. 8. 2010 / Praha 6 / Na Dračkách žádné obchodní centrum nebude
22. 10. 2005 / Amádeus Real políčil na zákazníky hlavně mimo Prahu
You must be logged in to post a comment.