Lidovky.cz: Radnice kvůli novému hřišti na Vinohradech kácí šedesátileté javory. Obyvatelé protestují

Kamila Jablonická, Luboš Jirsa: Radnice kvůli novému hřišti na Vinohradech kácí šedesátileté javory. Obyvatelé protestují, lidovky.cz, 20. června 2019

Nové hřiště pro děti, nebo zachování vzrostlých zdravých stromů? Tato otázka vzbudila v posledních dnech silné emoce v Praze 2. Vládnoucí koalice se rozhodla stromy pokácet, aby u základní školy Na Smetance mohla postavit nové multifunkční hřiště.

Firma Aquasys má za úkol hřiště postavit, ale zároveň na místě pokácet 23 stromů a 12 keřů. Podle Jaroslava Němce (Piráti) z opozice, jeden z javorů vadí právě stavbě hřiště, a na místě druhého má být vjezd a parkovací místo. Hřiště mělo podle Němce stát 25,6 milionu korun. V současnosti ale částka za nedokončenou práci překročila 32 millionů korun.

Kácení kritizuje také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a výše zmíněný pirát Jaroslav Němec. „V plánu je sice náhradní výstavba, ale ta nebude v ulici Na Smetance, bude na úplně jiném místě. Místo teď pokácených stromů se sice vysází stromy jinde, to je ale pouze papírová záležitost,“ uvedl Němec.

Podle Němce to problém vykácených stromů nevyřeší. „Sportoviště není problém, problém je to, že se udělal nekvalitní projekt. Navíc se ukazuje, že předražený a ještě se kvůli němu kácí stromy,“ uzavřel Němec.