iRozhlas.cz: Záchrana nádraží Vyšehrad. Secesní budova se má změnit v luxusní komplex se 170 mikrobyty a ateliéry

Secesní budova nádraží Vyšehrad, která spadá do ochranného pásma UNESCO, řadu let chátrala. Nový majitel Vyšehrad Rezidence s.r.o chce objekt zrekonstruovat a nabídnout zcela nové využití prostoru. Součástí návrhu je i 170 mikrobytů, komplex má nabídnout také společné prostory nebo tělocvičnu. „Od roku 2012 je to poprvé, kdy má nádraží skutečně šanci být opraveno,“ řekl pro server iROZHLAS.cz zastupitel Prahy 2 Jaroslav Němec (Piráti).

„Mám radost, že se můžeme podílet na záchraně tak významné stavby a na projektu, který kromě nové rezidenční výstavby přináší Praze i něco navíc,“ řekl jednatel Aristo Investment Lukáš Chudoba.

„Po dlouhých a spletitých jednáních se nám budovu podařilo odkoupit od předchozího vlastníka a jak je z jejího stavu patrné, bylo to takzvaně za pět minut dvanáct,“ doplnil zakladatel firmy Karlin Port Real Estate Milorad Miško Miškovič.

Záchranu budovy i dostavbu další části zajistí studio architekta Iva Nahálky Archina design, které se na rekonstrukci historických objektů specializuje.

V letech 1998 a 2000 Nahálkův tým pracoval spolu s Miškovičem na dvou projektech v Karlíně.

Podle zastupitele Prahy 2 Jaroslava Němce (Piráti) se návrh ještě může pozměnit, vnímá ho ale pozitivně. „Podle všech indicií se zdá, že chce (vlastník) kulturní památku opravit tak, jak nejlépe umí,“ řekl ke studii pro iROZHLAS.cz.

Zásadní podle Němce bude především názor odboru památkové péče a Národního památkového ústavu. Nádražní budova spadá do ochranného pásma UNESCO, ministerstvo kultury ji v roce 2000 prohlásilo za kulturní památku.

Stavební povolení na nádražní budovu a přístavby je platné od roku 2012, kdy byly v objektu plánované administrativní budovy.

„Od roku 2012 je to poprvé, kdy má nádraží skutečně šanci být opraveno,“ dodal Němec.

Návrh nádraží Vyšehrad počítá s asi 170 mikrobyty a ateliéry o ploše mezi 20 až 43 metry čtverečními. Většina jednotek ale nepřesáhne plochu 25 metrů.

Budoucí majitelé bytů najdou v objektu podle návrhu řadu služeb, například prádelnu, tělocvičnu nebo společenský prostor.

Vložením projektu nádraží Vyšehrad do Opportunity Real Estate Fund bude v investičním realitním fondu figurovat na 500 bytů v aktivní výstavbě. Další budou přibývat.


zdroj: Julie Dvořáková: Záchrana nádraží Vyšehrad. Secesní budova se má změnit v luxusní komplex se 170 mikrobyty a ateliéry, iRozhlas.cz, 14. 2. 2024