E15: Nádraží Vyšehrad je na prodej

Daniel Novák: Prahu hyzdí desítky ruin, E15, 15. 7. 2019

• Secesní budovu nádraží pod pražským Vyšehradem čeká i s okolními pozemky pravděpodobně změna majitele. Podle informací deníku E15 nabízí současný vlastník nemovitosti na prodej. Zájem mají soukromí investoři i Praha.

• „S majitelem prostřednictvím jeho právníků již jednala Praha 2 i zástupci magistrátu,“ řekl zastupitel Prahy 2 Jaroslav Němec (Piráti), který je současně poradcem primátora Zdeňka Hřiba. Vinohradská radnice by ráda do objektu umístila Slovanskou epopej Alfonse Muchy.

• Zájem o nemovitosti u železniční trati mezi hlavním nádražím a Smíchovem mají podle Němce z vinohradské radnice i dva blíže neurčení soukromí investoři. „Již deklarovali připravenost spolupracovat s městem,“ dodal Němec. Vlastníkem realit je společnost RailCity Vyšehrad. Tu přes firmu Immo Slaný ovládá společnost Garbor Group registrovaná na Seychelských ostrovech. Její konečný vlastník není znám. Server iDnes.cz již v roce 2009 uvedl, že nitky vedou k podnikateli Františku Savovovi. Ten to však popřel.

• Na opravu historické budovy vyšehradského nádraží a výstavbu nových objektů na přilehlých parcelách má současný majitel již od roku 2015 platné stavební povolení. Stavět ale nezačal. Současně ale stavební razítko zvyšuje cenu nemovitosti.

• Město si v současnosti nechává udělat cenový posudek. Už teď však ví, že představy vlastníka o ceně a možnosti radnice se dost rozcházejí. „Jsme o desítky milionů níž, než je představa majitele,“ dodal zastupitel Prahy 2 Němec. Částku požadovanou majitelem neprozradil. Jednatelka RailCity Vyšehrad a Immo Slaný Lenka Kovářová na zaslané dotazy nereagovala.“