Deník N: Magistrát posvětil demolici domu u Nuselského mostu v Praze, památkáři protestovali marně

„Postup magistrátu kritizuje sochař Pavel Karous, který se snaží demolici budovy u Nuselského mostu zabránit. „Odbor památkové péče pravidelně zcela popírá posudek Národního památkového ústavu a povoluje demolici hodnotných staveb na základě zkreslených a nepravdivých formulací, které jdou na ruku soukromému zájmu a zcela ignorují zájem veřejný,“ tvrdí Karous.
Stavba podle něj představuje vzácný a kvalitní příklad ohroženého brutalismu. „Přestože je to budova sebevědomá, je citlivě vložená do staré zástavby, respektuje římsu a střešní krajinu a je přirozeně začleněna do okolí. Svou odhalenou strukturou je nejen architektonickou, ale i technickou památkou ukazující tehdejší stavební postupy,“ popisuje sochař.


V úterý s dalšími čtrnácti lidmi poslali zastupitelům Prahy 2 otevřený dopis, v němž žádají zachování brutalistní budovy. „Je nejvyšší čas přestat se ke kvalitní poválečné architektuře chovat macešsky a začít se zasazovat o záchranu toho, co ještě lze zachránit – přičemž budova bývalých Vojenských staveb si naši pozornost v tomto ohledu zaslouží zcela jednoznačně,“ píšou signatáři.


[…]


Karous na 19. září plánuje demonstrace před budovou Vojenských staveb i před radnicí Prahy 2.


První demonstrace za zachování budovy Vojenských staveb se uskutečnila v létě. Protest byl součástí pravidelné komentované prohlídky architektury a výtvarného umění ve veřejném prostoru zvané Vetřelci a volavky.

Brutalistní stavby se zastává i zastupitel Prahy 2 Jaroslav Němec (Piráti). „Budova je oceňovaná a má být zachovaná, protože je velmi kvalitní součástí pražské památkové rezervace. Tvoří naši historii a kulturu,“ řekl Deníku N člen Kabinetu architektury, podle nějž kvůli podobnému přístupu hrozí, že Pražská památková rezervace bude vyškrtnuta ze seznamu UNESCO.


Dům u Nuselského mostu je známý i kvůli reklamním plachtám, které na něm byly neoprávněně umístěné. Loni na jaře musela na základě Vrchního soudu v Praze svůj poutač stáhnout společnost Samsung.


Nad pátým patrem budovy několik let zářila obří LED obrazovka, jejímž provozovatelem byla firma BigBoard. Ta jej na konci minulého roku sundala po letitých sporech s magistrátem.“

zdroj: Tereza Tůmová: Magistrát posvětil demolici domu u Nuselského mostu v Praze, památkáři protestovali marně, Deník N, 10. 9. 2021, https://denikn.cz/700275/magistrat-posvetil-demolici-domu-u-nuselskeho-mostu-v-praze-pamatkari-protestovali-marne/