denik.cz: Zastavte kácení stromů! Občané Prahy 2 se bouří kvůli stavbě hřiště

Zastavte kácení stromů! Občané Prahy 2 se bouří kvůli stavbě hřiště, denik.cz, 19. 6. 2019

V areálu bývalé komunitní zahrady na rohu Italské ulice přiléhající k základní a mateřské škole v ulici Na Smetance v Praze 2 vzniká sportoviště pro děti. Jenže projekt nelibě nese část veřejnosti i radniční opozice. Novému hřišti totiž má ustoupit zeleň. Proti kácení stromů dokonce vznikla internetová petice, na stranu občanů se připojil také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Dělníci zahájili práce už minulý pátek, na místo činu se vrátili pak i v pondělí, kdy už Na Smetance byly desítky protestujících lidí. Nespokojení obyvatelé druhé pražské městské části sice podporují myšlenku rekonstrukce areálu hřiště pro žáky základní školy, ale zároveň požadují zachování zeleně.

Stromy jsou i dle posudků MČ Praha 2 zdravé, vzrostlé a žijí na daném místě již více než 60 let. Javory jsou vysoké 13 a 14 metrů s průměrem koruny 10 metrů. Stromy stojí v pražské památkové zóně a v zóně se zvýšenou ochranou zeleně. Stromy plní významnou estetickou funkci,“ píše Lukáš Teklý, iniciátor e-petice.

Opoziční zastupitel Jaroslav Němec (Piráti) kritizuje současné vedení radnice za to, že projekt po bývalých radních (většinou v obou případech disponuje ODS v čele se starostkou Janou Černochovou) nepřepracovalo a nepřizvalo architekta. Projekt byl vysoutěžen za 25,6 milionu korun, nyní cena kvůli vícepracem přesáhla třicet milionů.

Podle Němce za to může zbrklá příprava projektu. „Stavba je prodražena, jelikož bylo třeba sanovat staré sklepy, které nebyly v projektové dokumentaci. Přitom se o nich vědělo,“ uvedl opoziční politik na své facebookové stránce. Nelíbí se mu ani drahá stavba šaten.

Proti stromům stála bezpečnost dětí

Hlavním problémem je však údajný úbytek zelené plochy. Opozice tvrdí, že původně bylo Na Smetance 23 stromů a 12 keřů. „Nyní tam bude nafukovací hala a místo vzrostlého zdravého javoru parkovací místo.

„Je samozřejmé, že jsme zvažovali slučitelnost stromů se vznikajícím sportovištěm, ale nadřadili jsme bezpečnost dětí a kvalitu stavby. Obzvláště, když se poblíž nacházejí rozsáhlé Riegrovy sady s dětským hřištěm U Draka, které Praha 2 rekonstruovala. A lidé, bydlící v sousedství Smetanky, jsou zvyklí tam chodit. Věříme, že i oni časem ocení sportovšitě vznikající pro školáky,“ řekl místostarosta pro oblast majetku Michael Grundler (TOP 09).

Praha 2 se kritice brání tiskovou zprávou, kde uvádí, že za poslední čtyři roky vysadila městská část přes 550 nových stromů do parků i ulic. A důležitost kontroverzního projektu radnice zdůrazňuje tím, že do hřiště TJ Sokol ve zmíněném parku nemůže investovat, neboť se jedná o soukromý majetek. „A že děti sportovat potřebují, na tom se shodneme snad všichni,“ poznamenal místostarosta Grundler. Radnice navíc chystá veřejnou debatu.

Na Smetanku přišel tento týden i primátor Hřib, který prohlásil, že stromy by klidně mohly na místě zůstat. Bude se ptát náměstka Petra Hlubučka (STAN), jak se dění na Vinohradech slučuje s magistrátním plánem na výsadbu milionu stromů v hlavním městě. Hřib také upozornil, že v jednom z javorů je ptačí hnízdo s mláďaty. Ornitolog doporučil, aby se nekácel do 25. července. Hřib už podle místní organizace Pirátů kontaktoval starostku Černochovou, která primátorovy dotazy ignoruje.

Internetová petice má ke středeční 17. hodině 2733 podpisů, hranice byla stanovena na pět tisíc. Občané se pak hodlají obrátit na vedení radnice, aby zabránili dalšímu kácení. Shodou okolností na území Prahy 2 na začátku června pracovníci Lesů hl. m. Prahy, magistrátní příspěvkové organizace, odstranili v Ječné ulici sedm akátů. Stromy byly však ve špatném zdravotním stavu a nahradí je nové stromořadí.

Zdroj: https://www.denik.cz/regiony/kaceni-stromu-sportoviste-na-smetance-radnice-praha2-petice-20190619.html