ČT1: Pražské proměny

ČT1, 8. 8. 2020, Z metropole: Spor o stavbu v Umělecké zahradě

Petr SOJKA, redaktor

Před několika měsíci jsme vysílali reportáž o umělecké zahradě v Nuselském údolí, která vyvolala velkou vlnu diváckých reakcí. Vesměs kladných. Ale ozvali se nám také obyvatelé sousedního domu, kteří se obávají, že majitel zahrady chce na jejím konci vystavit vysokou budovu, která výrazně sníží jejich životní komfort.

Marie WILSON, obyvatelka sousedního domu

Řada z nás bydlí v tomto domě celý život. A loni na začátku března jsme viděli, že tedy najely bagry a začaly stavět. Ještě před čím jsme zaznamenali, že tady byly vykáceny stromy.

Petr SOJKA, redaktor

Obyvatelé se obávají výstavby až desetimetrové budovy, která by navíc měla sloužit jako hotel.

Jaroslav NĚMEC, zastupitel Prahy 2

Tohle území plánuje městská zeleň, takže tady žádná stavba navíc hotelu prostě je nepřípustná. Zde se může opravovat stávající zástavba. Ale veškerá blokována stavba končí tímto domem, a takto to historicky bylo.

Vojtěch HALUZA, majitel Umělecké zahrady

Tady ta zeleň, která v té části dotčené výstavy zelení nikdy nebyla, protože to vždycky byl sochařsky závod a pak můžeme uvažovat o tom, že tady postavíme to co bude v souladu ze zájmem tady všech těch lidí, co bydlí okolo.

Petr SOJKA, redaktor

Proti výstavbě uměřené budovy místu a prostoru nemají nic vedení radnic Prahy 2, na jejímž území zahrada leží, ani magistrátu.

Jana ČERNOCHOVÁ , starostka , Městská část Praha 2

Městské části určitě vlastně ta aktivita, kterou v této lokalitě provádí pan Haluza, tak pomůže. Ta část, kde vlastně je ta zahrada tak on ji dal dohromady. Vypadá to velmi dobře a já jsem ráda, že to může navázat na to, jak vlastně já si to pamatuji z dětství.

Tomáš MURŇÁK, místopředseda výboru

My jsme uvítali, kdyby došlo třeba k nějaký dohodě s nějakým memorandum s majitelem, že prostě dodržuje určit výškovou hladinu a uliční čáru a pak, pak by určitě jako zastupitelstvo asi nemělo problém s tím to schválit.

Marie WILSON, obyvatelka sousedního domu

On si samozřejmě dokáže představit jako něco v podobných dimenzích, jako je tam současná zástavba v podobném umístění a samozřejmě, ať to, že ho zvelebí, zvětší ale aby to bylo spíš v dimenzi toho, té současné zástavby, těch bývalých studií krátkého filmu sochařského ateliéru. A nikoliv dimenzích našeho domu nebo nedejbože ještě větší.

Jaroslav NĚMEC, zastupitel Prahy 2

Ale už za sebe zastupitele Prahy 2 za Piráty si nedokážu představit, že by zde stála nějaká, nějaký hotel, jelikož si myslím, že v dnešní době je třeba chránit každý kousek zeleně.

Vojtěch HALUZA, majitel Umělecké zahrady

Ta zahrada zůstane vždycky zahradou a tady tato část by se měla objevit doufejme, že ta změna územního plánu proběhne jako stavební pozemek. A zase vždycky to bude podléhat vyjádřit těch veřejných orgánů, co se tady dovolí.

Petr SOJKA, redaktor

Majitel zahrady pan Vojtěch Haluza o hotelu nemluví. Podle něj by se místo mohlo doplnit o restauraci s garážemi. Připouští nicméně bourání stávajícího objektu.

Vojtěch HALUZA, majitel Umělecké zahrady

Byla to provizorní stavba na 5 let schválená. Je to dřevěná konstrukce obitá prkny jenom potom natažená na to omítka, bez izolace. My jsme před tou úplnou devastací tam vložili vnitřní ocelovou konstrukci, která ještě to jakžtakž drží. Ale hodnotu to nemá a myslím, že nahrazení by bylo na místě.

Petr SOJKA, redaktor

Sousedi se obávají toho, že projekt pana Haluze se dotkne i zahrady, která přináleží jejich domu.

Luboš ŠITENSKÝ, obyvatel sousedního domu

My jsme se snažili mnohokrát jako s městskou částí i s městem vejít do diskuse o tom, že by se ten pozemek přičlenil k tomu pozemku toho domu, aby byla nějaká obslužnost. Bohužel vždycky to bylo zamítnuto z toho důvodu, že to je uvažovaný jako rezerva pro to, kdyby se tu mělo prodloužit ulice směr Čiklová, Nezamyslova.

Viceo: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10116288835-z-metropole/220411058230032