Blesk: Smutný pohled na chátrající nádraží Vyšehrad: Odpadávají z něj kusy, kolem vzniká bariéra. Majitel nekomunikuje

Budova nádraží Vyšehrad je v čím dál tím horším stavu. Už několik let je okolo budovy hrazení, aby nedošlo k neštěstí, nyní část zdiva spadla i na přilehlou vozovku. Praha 2 ve spolupráci s Technickou správou komunikací (TSK) se proto rozhodly hrazení posunout i do části vozovky. Praha 2 zároveň podala trestní oznámení pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Majitelem památky je kyperská společnost, která dlouhodobě s českými úřady nekomunikuje a vypadá to, že historickou budovu nejspíš nechá spadnout.

Dezolátní stav historické památky nádraží Vyšehrad děsí nejen chodce, ale už i motoristy. Kvůli odpadávajícímu zdivu zatarasila městská část Praha 2 už v prosinci loňského roku chodník, aby zde nedošlo k neštěstí. Odstraněn byl také přístřešek tramvajové zastávky Albertov, která je hned před nádražím. I když v minulosti majitel nechal budovu oplotit, stále se dalo dostat do její bezprostřední blízkosti, proto městská část přistoupila k dalšímu opatření. „Rozhodnutí o uzavření chodníku vzešlo z vyhodnocení rizik souvisejících s aktuálním stavem nádraží,“ uvedla v prosinci tisková mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

Devastace pokračuje

O tři měsíce později se situace opakuje, tentokrát ale odpadávající kusy zasahují až do vozovky. „Včera z fasády Nádraží Vyšehrad odpadly další kusy, které opět dopadly až na silnici.

Okamžitě jsem kontaktoval úřad Prahy 2 a z odboru výstavby a z krizového řízení vyjeli na místo,“ informoval 12. února člen majetkové komise a opoziční zastupitel Prahy 2 Jaroslav Němec (Piráti).

Následně se na místo vypravili mimo jiné zástupci Prahy 2, TSK a statik. „Na okamžitém rozšíření dosavadních opatření vedoucích k zajištění bezpečnosti samotného okolí objektu i provozu na přilehlé pozemní komunikaci se shodli při kontrolní prohlídce zástupci městské části Praha 2,

magistrátu, TSK h a firmy DAP (Dlaždičské a asfaltérské práce Praha, pozn. red.).

Místního šetření se zúčastnil i přivolaný statik, který měl možnost posoudit havarijní stav nemovitosti detailněji z vysokozdvižné plošiny, kterou poskytli pražští hasiči,“ sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

„Nově došlo k rozšíření dosavadního záboru přilehlého chodníku, který se nyní vztahuje i na část přilehlé vozovky. Oplocení objektu se zvýšilo a ohrazená část sahá až k samotnému ostrůvku tramvajové zastávky. Budova bývalého nádraží i její bezprostřední okolí je také pod zvýšeným dozorem Městské policie hl. m. Prahy,“ dodala mluvčí.

Nový majitel, stejné problémy

Od nového roku je navíc nádraží Vyšehrad v rukou nového majitele. „Postup státní správy se ještě více zkomplikoval se změnou vlastníka. Současný majitel nemovité kulturní památky kyperská společnost MIQUELIRA LIMITED nemá právní zastoupení v ČR a s úřady téměř vůbec nekomunikuje. Doručování jakýchkoli správních rozhodnutí je tak velice komplikované a zdlouhavé,“ vysvětluje Zoulová.

S hledem na aktuální situaci se Praha 2 rozhodla podat trestní oznámení pro trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti. „Všechny náklady na zabezpečení objektu budou nyní vymáhány po vlastníkovi,“ uzavřela mluvčí.


zdroj: (veef): Smutný pohled na chátrající nádraží Vyšehrad: Odpadávají z něj kusy, kolem vzniká bariéra. Majitel nekomunikuje, Blesk, 21. 2. 2023