Blesk: Rozpory na radnici Prahy 2: Vedení zhodnocuje své miliardy. Hazardujete! zní z opozice

Blesk, 29. 1. 2021 – Praha 2 má na svém účtu ne zrovna malou částku z privatizace domů a bytů. Už předloni zastupitelstvu rozhodlo, že skoro 3 miliardy korun investuje do fondů a investičních portfolií, kde se peníze budou zhodnocovat. Od opozice se zvedla vlna kritika vůči jedné ze společností, které městská část svěřila 300 milionů korun. Ta teď podle jejího prohlášení „diskreditační kampani“ spolupráci s Prahou 2 ukončila. Podle radnice jsou všechny investice bezpečné a loni už vydělaly 70 milionů korun. Opozice kvůli investicím také chce svolat mimořádné zastupitelstvo.

Opozice se na odpor proti investicím městské části postavila loni na podzim. Tehdy začali upozorňovat na to, že Praha 2 svěřila 300 milionů společnosti Carduus Asset Management ke dlouhodobému zhodnocení. Padala slova o tom, že radnice hazarduje s veřejnými penězi.

Jednatel v exekucích

Vadilo jim, že firmu řídí člověk s exekucemi a samotná společnost jim nepřišla příliš věrohodná. „Rizikovost 300 milionové investice do finančního portfolia Cardussu vnímáme především v tom, že firma v posledních dvou letech vykázala ztrátu 47 milionu korun a její jednatel, finančník Pavel Bodlák, měl na sebe i své firmy ještě loni vedené exekuce,“ upozorňoval v listopadu pirátský zastupitel Jaroslav Němec.

Opozice rovněž měla výhrady právě k tomu, že se radnice rozhodla svěřit peníze někomu, kdo má sám finanční problémy. Kritizovali také místostarostu Jana Korsesku z ODS, který s návrhem původně přišel a nechtěl jim říct, kdo mu s výběrem společností, kam peníze zamířily, pomáhal.

Vydělali 70 milionů

Ten je však přesvědčen, že městská část hospodaří s péčí řádného hospodáře a radnice tento týden informovala o tom, jak se podařilo investice zhodnotit. Podle Korsesky se ukázalo, že rozhodli správě, městská část za minulý rok vydělala jednotek v investičním portfoliu, na termínovaných vkladech a spořičích účtech celkem o téměř 70 milionů korun. „Z výnosů financujeme například jesle, školky, školy, chodníky, parky a podobně. Přitom na vlastní peníze z prodejů nemovitostí jsme ani nesáhli, neutratili jsme z nich ani korunu, protože zatím čerpáme vratku daní z příjmu,“ doplnil k tomu místostarosta.

Městská část také ujistila veřejnost, že veškeré investice v bankovních domech nebo investičních společnostech jsou bezpečné a tzv. konzervativní. Co se týče společnosti Carduss, i s tou podle Prahy 2 probíhala spolupráce bez problému. Nakonec se ale sama rozhodla v lednu smlouvu s radnicí ukončit. „Podle prohlášení investiční společnosti je důvodem diskreditační kampaň v médiích, která proti ní kvůli investici Prahy 2 byla vedena,“ uvádí městská část.

Opozice není spokojená

Podle radnice bezpečnost potvrdila i audit společnosti Four Dimensions. I ktomu mají Piráti určité výhrady. „Rozhodnutí o prodeji bytů bylo rozhodnutím politickým. Otázkou ale je, proč Praha 2 investuje část prostředků z prodeje těchto bytů zpátky do realit, avšak ne do nemovitostí na území Prahy 2, ale do realitních fondů investujících v celé ČR i v zahraničí, což s sebou mimo jiné přináší nemalé transakční náklady,“ komentoval zprávu o výnosech investic Jaroslav Němec. Piráti také s dalšími opozičními zastupitely chtějí svolat mimořádné zastupitelstvo, kde by se měly investice Prahy 2 řešit. Potřebné podpisy k jeho svolání by měla dodat příští týden.

zdroj: Blesk, 29. 1. 2021