Praha 2 podala kvůli špatnému stavu bývalého nádraží pod Vyšehradem trestní oznámení na soukromého vlastníka. Viní ho z obecného ohrožení. Památkově chráněné budově se v uplynulých dnech začala propadat střecha. Nevyužívaný secesní objekt je v dezolátním stavu, vlastník do něj neinvestuje a s radnicí vůbec nekomunikuje. Vlastně ani s nikým jiným. Magistrátem, novináři…
Stavební úřad Prahy 2 vydal rozhodnutí, kterým nařídil kromě jiného „provedení účinných opatření proti klimatickým vlivům, zejména zakrytí střechy, aby se eliminovalo zatékání do domu a další devastace objektu“.
Majitel budovy však nařízení nerespektuje, proto bude stavební úřad dále postupovat v rámci zákona a prostředky vynaložené na zabezpečení objektu bude vymáhat po vlastníkovi.
„Už toho máme opravdu dost! Stav tohoto památkově chráněného objektu je alarmující a přístup vlastníka hanebný. Jednání magistrátu se soukromým vlastníkem se táhnou roky a také nikam nevedou. Obrátili jsme se proto na orgány činné v trestním řízení a podali trestní oznámení a věc řešíme po linii státní správy. Jsme připraveni udělat razantní kroky, které povedou k záchraně této památky a jedné z dominant Prahy 2, “ uvedla starostka Jana Černochová.
Praha 2 stála o chátrající budovu už v roce 2007, kdy ji chtěla bezúplatným převodem získat od Českých drah a následně ji celou zrekonstruovat. Zvažovalo se, že by následně objekt sloužil pro veřejné kulturní aktivity. Nicméně národní dopravce tehdy tvrdilo, že převedení není dle zákonů možné a musí postupovat v duchu řádného hospodáře, tedy jít cestou prodeje. Do aukce se Praha 2 přihlásila, ale jelikož s ohledem na platnou legislativu musela předem zveřejnit, kolik je ochotna za budovu dát, nebyl problém ji přeplatit. Ironií osudu je, že majitel se skutečně jako řádný hospodář nechová.
„Přestože nádraží není v majetku naší městské části, tak jsme pro zajištění maximální ochrany obyvatel ihned zabezpečili okolí objektu zábranami. Budova nádraží bude také pod zvýšeným dozorem městské policie,“ dodala Jana Černochová. Jak si server Pražský patriot o víkendu ověřil, hlídky strážníků na místo skutečně dohlíží.
Budovu v pátek večer zkontroloval statik, podle kterého jsou dočasná opatření dostačující. „Chybí z velké části střešní krytiny, plechy opadávají a na některých místech je již viditelná spodní dřevěná konstrukce. Ještě pár měsíců zpět střecha v tak špatném stavu nebyla. Jestli do ní bude dál zatékat nebo padat sníh, tak se bude nejen dál snižovat hodnota památky, ale i prodražovat její oprava,“ uvedl zastupitel Prahy 2 Jaroslav Němec.
Budovu nádraží by do svého vlastnictví chtělo získat město, jednání se však zatím nedaří a magistrát uvažuje i o vyvlastnění. Pražský radní pro majetek Jan Chabr již dříve řekl, že majitel požadoval buď příliš velkou cenu, nebo výměnou stavební pozemky, se kterými již však má magistrát jiné záměry.
Podle dřívějších vyjádření chtěl vlastník 117 milionů korun, magistrát na základě znaleckého posudku mohl nabídnout pouze 67 milionů.
V případě získání objektu do vlastnictví Prahy by tam mohla být po rekonstrukci umístěna Slovanská epopej Alfonse Muchy. O to má zájem i Praha 2. Nádraží patří mezi sedm míst, o kterých nyní město pro umístění cyklu uvažuje.
„Poslední jednání města s vlastníky o případném odkupu proběhly počátkem března letošního roku, od té doby je ticho. Jakékoli zaváhání může teď zavinit to, že bude památka ztracena. I když je nyní krize a zdraví je přednější, myslím, že má stále smysl o záchranu památek bojovat. Je nutné okamžitě jednat a zabezpečit budovu před jejím zřícením a zahájit i proces vyvlastnění,” dodal Němec.