ct24.ceskatelevize.cz: Dům pro seniory místo kurtů? Plán na stavbu kritizuje petice i opozice

Filip Mašek: Dům pro seniory místo kurtů? Plán na stavbu kritizuje petice i opozice, ct24.ceskatelevize.cz, 30. 11. 2019

Radniční opozice i občanská petice kritizují stavbu domu pro seniory a lidi trpící demencí na pražských Vinohradech. Ten má vzniknout na místě tenisových kurtů u Riegrových sadů. Kritikům se nelíbí, že Praha 2 zbourá kvůli stolůžkovému domu historické sportoviště a pokácí vzrostlé stromy. […]

Opozice volá po transparentnosti

Stavbu kritizují také opoziční zastupitelé. „U stavby za půl miliardy je běžná větší transparentnost. My si jako opozice skládáme dílky, které nám koalice poskytne,“ uvedl člen zastupitelstva Prahy 2 Jaroslav Němec (Piráti). Dle něj je projekt diletantský a neprodiskutovaný.

„U domu za půl miliardy je běžná architektonická soutěž, tady však chybí i podrobný hydrogeologický či dendrologický výzkum,“ míní Němec s tím, že stavba velkých pečovatelských domů jde i proti moderním trendům v sociální péči. Ty se podle Němce soustředí na domácí péči a terénní pracovníky.

Kritiku transparentnosti radnice odmítá. Soutěž je dle ní otevřená a všechny informace a podklady jsou vypracované a dostupné. V otázce potřebnosti zařízení má městská část také jasno.

„Praha 2 je lokalita s druhým nejvyšším indexem stárnutí v rámci hlavního města a to je důvod, proč centrum stavíme. Když jde o pacienty trpící těžší formou demence, je nemožné o ně pečovat v jejich domovech. Vyžadují celodenní péči a nepřetržitý dohled,“ vysvětluje vedoucí odboru. „Peníze i lidi na terénní práci chybí, to je pravda, ale u tohoto typu pacientů je situace skutečně odlišná,“ dodává.